KNIHA MĚSÍCE PROSINCE: BIOGRAFIE JOSEFA RAKONCAJE A WIMA HOFA

Horolezec a Ledový muž, dvě legendy extrémního sportu, které se dokázaly vypořádat s přírodními i životními nástrahami, jež jim osud postavil do cesty. Začtěte se do dvou nových biografií o mužích, kteří právě teď inspirují nejen milovníky zimního sportování a otužilce. 

Nizozemský Ledový muž Wim Hof je pověstný svou odolností vůči ledovému chladu. Je schopný strávit téměř dvě hodiny v ledové vodě, na jeden nádech uplaval skoro 60 metrů pod ledem, bosý a bez jediné kapky vody běžel maraton napříč pouští nebo v letním oblečení a bez kyslíkové bomby vylezl na Mount Everest do výšky 7000 metrů. 

Za svůj život stihl vytvořit přes dvě desítky zápisů do Guinnessovy knihy rekordů, posunout hranice možností lidského těla a ohromit celé zástupy lékařů, vědců i fanoušků po celém světě. Podle Wima Hofa je však podobných kousků schopný každý z nás. Na základě vlastních zkušeností vytvořil metodu, díky které se můžeme naučit , jak plně využít svůj fyzický i duševní potenciál, aktivovat schopnosti, které jsou běžně nevyužité, a to bez ohledu na věk a zdravotní stav. 

Vůbec poprvé nechává ve své autobiografii "Ledový muž" nahlédnout nejen na principy své metody, ale také do svého soukromého života a zákulisí jeho převratných rekordů. Podle Ledového muže je vše možné - jsme limitováni pouze hloubkou své představivosti a silou svého přesvědčení. 

Láska k horám a překonávání možností provází celým životem také Josefa Rakoncaje, legendárního českého horolezce, který brzy oslaví už 70. narozeniny. Při této příležitosti se rozhodl se společně s Miloněm Jasanským ohlédnout za svou lezeckou kariérou i za tím, jaké měl často štěstí. „Nemít kliku, už dávno tady nejsem,“ říká bez obalu. 

Jen výstupů na pískovcových skalách má na kontě pět tisíc. Slávu mu však přinesly zejména čtyři prvovýstupy v Himaláji, který dosud nikdo nezopakoval, nebo dva unikátní výstupy bez kyslíkového přístroje na K2, nejobávanější horu světa. Dosáhl takřka všeho, co si předsevzal. Co si opravdu přál, se mu splnilo. A své vzpomínky teď představuje v knize s podtitulem „Měl jsem kliku“.

 

WWW.KNIHA-MESICE.CZ