KNIHA MĚSÍCE ZÁŘÍ: VŮDCOVÉ, MYSLITELÉ, HRDINOVÉ

Co dělá výjimečné osobnosti výjimečnými? Nemusí jít jen o genialitu spojenou s nadprůměrnou inteligencí, ale také o tvořivost a zvídavost důležitých osobností, které dokázaly změnit svět. Právě hledáním "tvůrčí geniality" se totiž americký novinář Walter Isaacson zabýval prakticky celý svůj život a ve své nové knize vysvětluje, proč se jejich talent často nejvíce projevil během přelomových historických událostí. 

Kniha Vůdcové, myslitelé, hrdinové je kolekcí esejí a článků převážně z doby, kdy Walter Isaacson působil jako šéfredaktor časopisu Time. V té době si totiž dal za úkol několikrát ročně vycestovat do světa a psát přímo z terénu. Díky tomu mohl informovat o Gorbačovových reformách, rozmlouvat s Ronaldem Reaganem nebo strávit týden v Kosovu s Madeleine Albrightovou. Pozvolný rozpad železné opony pak mohl sledovat i u Berlínské zdi či v Praze, kde se setkal s Václavem Havlem i Alexandrem Dubčekem. 

Ve svých článcích se však Isaacson věnoval i zakladatelům Spojených států, významným novodobým politikůmvědcům, myslitelům či inovátorům jako Bill Gates a Steve Jobs a každou esej v knize doplňuje úvodník, díky kterému má čtenář i potřebný historický kontext. Portréty mimořádných osobností jsou čtivé a srozumitelné, díky důvtipným postřehům doplněným více i méně známými fakty si tak může každý udělat vlastní názor i na kontroverznější momenty a postavy historie. Nezapomíná však ani na výzvy, kterým v současnosti čelí žurnalistika, a také vzdává hold svému rodnému městu New Orleans, které se muselo vyrovnat s ničivými následky hurikánu Katrina

www.kniha-mesice.cz